Wysokie ceny miejsc postojowych są naturalną konsekwencją deficytu miejsc parkingowych w Krakowie oraz braku rygorystycznych wskaźników parkingowych obowiązujących deweloperów.

Jak wynika z analizy ekspertów Home Broker, średnia cena zakupu jednego miejsca postojowego w garażu wynosi 29 tys. złotych. W Krakowie ceny na rynku pierwotnym zaczynają się jednak od 23 tys zł, a w Warszawie od 40 tys. złotych za miejsce garażowe w centrum miasta. Spośród największych miast w Polsce najtaniej można kupić nowe miejsce garażowe w Gdańsku i Poznaniu, za które - wg analityków - powinniśmy zapłacić maksymalnie 32 tys. złotych, czyli mniej od minimalnej ceny obowiązującej w centrum Krakowa, warszawy i Wrocławia. Wynajęcie miejsca garażowego w centrum Krakowa kosztuje od 350 do 400 złotych, podczas gdy w Gdańsku i Lublinie ceny zaczynają się od 150 złotych, a w warszawie od 350 złotych. Kraków oferuje najdroższe miejsca postojowe w garażach również na obrzeżach miasta. Za miejsce w nowym garażu o takiej lokalizacji trzeba zapłacić od 20 tys. do 28 tys. złotych, a ewentualne wynajęcie miejsca postojowego kosztuje 100-150 złotych miesięcznie.
- Wysokie ceny miejsc postojowych są naturalną konsekwencją deficytu miejsc parkingowych w Krakowie oraz braku rygorystycznych wskaźników parkingowych obowiązujących deweloperów - uważa Iwo Nowina Konopka, architekt specjalizujący się w projektowaniu i realizacjach garaży mechanicznych.
Zobacz Analizę Home Broker
Za pomocą prostego Kalkulatora przygotowanego przez projektantów firmy Nowina Konopka można obliczyć, jaką powierzchnię działki zajmie parking dla podanej liczby samochodów osobowych. Zobacz Parametryczny Kalkulator Parkingowy